STAFF LIST ALPHABETICAL ORDER

NAME POSITION
Mr. Abbs Assistant Principal – Curriculum
Ms. Abell Assistant Principal – 9th Grade
Ms. Aston Executive Secretary
Ms. Baker-Smith Science
Ms. Belcik Performing Arts – Dance
Mr. Belcik Physical Education
Ms. Besley School Counselor: A-G (11-12)
Mr. Blythe Social Studies
Ms. Borstelmann Bookkeeper
Ms. Boyett ESE
Ms. Bransford Science
Mr. Bratovich Turf Management
Ms. Brown Language Arts
Mr. Bruns Social Studies
Ms. Burnside Language Arts
Ms. Callinan Math
Ms. Carroll Dean L-Z/Dress Code
Ms. Cassada Language Arts
Ms. Chambers Science
Mr. Chancellor Language Arts
Ms. Christensen ESE
Ms. Clark Language Arts
Ms. Cleveland CTE – Interior Design
Ms. Coleman Language Arts
Ms. Coolican American Sign Language
Mr. Cronin Social Studies
Ms. Crossen Performing Arts – Drama
Mr. Cruze Social Studies
Mr. Curran Social Studies
Mr. Davis Math
Mr. Dean Science
Ms. DiDeo Spanish
Ms. Dohman Front Office Receptionist
Ms. Dorst CTE – Architecture Design
Mr. Duckett Performing Arts – Band
Ms. Echt Spanish
Ms. Edwards Visual Arts – Digital Video
Ms. Evans Athletic Secretary
Ms. Farina CTE – Business Education
Mr. Fitzpatrick EBD ParaPro
Ms. Fordham Language Arts
Mr. Frank Social Studies
Mr. Gaona Performing Arts – Band
Ms. Garvin Language Arts
Mr. Gash Science
Mr. Geddes Math
Ms. Giangaspro Language Arts
Ms. Goodrich Spanish
Ms. Graham School Counselor: A-G (9-10)
Mr. Gray Social Studies
Ms. Gregory Computer Operator
Ms. Gurzi ESE
Ms. Hammett Testing Coordinator
Ms. Hampton Spanish
Ms. Harman Physical Education
Ms. Harris Math
Ms. Hastings 9th Grade Secretary
Mr. Hatcher ESE
Ms. Hayward Visual Arts – Photography
Ms. Hinson Math
Mr. Hladik Technical Support
Ms. Holmes Science
Ms. Huber Instructional Literacy Coach
Ms. Hughes Science
Mr. Iacono Social Studies
Ms. Irwin Language Arts/Yearbook
Ms. Jacobson Science/AVID
Ms. Jasper Math
Ms. Jens Language Arts
Ms. Johns Dean Secretary/Attendance
Mr. Johnson Math
Ms. Jones Math
Ms. Keating Math
Ms. Kekic Social Studies
Ms. Kemp Nurse
Ms. Kisch Program Specialist
Mr. Knolhoff Science
Ms. Kuntzi Computer Operator
Mr. Lay Assistant Principal
Col. LeFevre Air Force JROTC
Ms. Lindemann Visual Arts – Draw/Paint
Mr. Line Social Studies
Ms. Lopez Spanish
Ms. Loverich Language Arts
Ms. Lundblom Language Arts
Mr. Lyons Technical Support
Ms. Manning Math
Ms. Marsh CTE – Fashion Design
Ms. Masi ESE
Ms. Mattice CTE – Business Education
Ms. Mattingly Peforming Arts – Music/Chorus
Ms. Mattox Cafeteria Manager
Ms. McCaffrey EDB ParaPro
Ms. McKee Math
Ms. Michling Social Studies
Sgt. Miles Air Force JROTC
Ms. Miller Records Clerk
Ms. Moseley School Counselor: H-0 (11-12)
Mr. Moseley CTE – Information Technology
Ms. Mullen Language Arts
Ms. Murray Social Studies
Mr. Nadeau Physical Education
Mr. O’Brien ESE
Mr. O’Brien Social Studies
Ms. Ottenstein American Sign Language
Ms. Owens Records Clerk
Ms. Parker Language Arts
Ms. Parker ESE
Ms. Parrott EBD
Ms. Patterson School Counselor: P-Z (9-10)
Mr. Patterson Science
Mr. Peaver Dean A-K/Parking
Ms. Phelps Principal
Mr. Ponce Maintenance Coordinator
Ms. Porter Math
Mr. Powell Turf Management
Mr. Prakash Science
Ms. Ramsay Language Arts
Mr. Reagan Science
Ms. Reynolds Language Arts
Ms. Richards Guidance Secretary
Dr. Richardson Assistant Principal – Facilities
Ms. Roberts ESE ParaPro
Ms. Rodriguez Physical Education
Ms. Rogge Math
Ms. Roughan Registrar
Ms. Rustici Math
Mr. Scott Science
Ms. Smith Media Specialist
Ms. Smith Math
Mr. Snyder Social Studies
Mr. Sowers Dean 9th Grade
Mr. Sowers Math
Mr. Stephens Science
Ms. Sterling School Counselor: P-Z (11-12)
Ms. Stone Math
Ms. Sutherland Media Center ParaPro
Mr. Sutherland Language Arts
Ms. Tax Visual Arts – Sculpture/3-D
Mr. Teuscher Physical Education
Mr. Teuscher Social Studies
Ms. Treaster School Counselor: H-O (9-10)
Ms. Tugya Science
Mr. VanArsdale Social Studies
Ms. Vann Atheltic Trainer
Ms. Walker Language Arts
Mr. Walsh EBD ParaPro
Ms. Warren Social Studies
Ms. Weathersbee Social Studies
Ms. Williamson ESE/Dance
Ms. Williamson Math
Ms. Wilson Language Arts
Mr. Windle Athletic Director
Mr. Wolfe Science
Mr. Wright EDB ParaPro
Ms. Young Mail/Copy Room
Ms. Young Mail/Copy Room