Faculty & Staff

FACULTY & STAFF

COMPREHENSIVE LIST
Teacher/Staff (Click on the name for their webpage) Subject or Job Title
Abbs Assistant Principal
Abell Assistant Principal
Aston Executive Secretary
Badger Career Academy IT
Baker-Smith Science
N. Belcik Dance
P Belcik Virtual Asst.
Besley Guidance A-D 11th,12th
Blythe Social Studies
Borstelmann Bookkeeper
Boyett  ESE
Bransford Science
Brooks Language Arts
Brown Language Arts
Bruns Social Studies
Burnside Language Arts
Callinan Math
Carroll Dean
Cassada Language Arts
Chambers Science
Chancellor Language Arts
Ciruzzi Computer Operator
Clark Language Arts
Cleveland Design
Coleman Language Arts
Coolican Foreign Language
Cronin Social Studies
Crossen Drama
Crowe Dean
Cruze Social Studies
Curren Social Studies
Davis Math
Dean Science
Delaughter Plato Lab
Dideo  Spanish
Dohman Receptionist
Dorst Drafting
Doughtry Language Arts
Dowling Social Studies
Duckett Band
Echt Foreign Language
Edwards Television Production
Evans Athletic Secretary
Farina Business Education
Fitzpatrick EBD PARApro
Frank Social Studies
Gaona Band
Garvin Language Arts
Gash Science
Geddes Math
Giangaspro Language Arts
Goodrich Foreign Language
Graham Guidance 10th Grade
Gregory Computer Operator
Gurzi ESE
Hammett Testing Coordinator
Hampton Spanish
Harman Physical Education
Harris ParaPro
Hastings 9th Grade Center Secretary
Hatcher ESE/Learning Strategies 
Hayward Photography/Design
Hinson Math
Homes Science
Huber Literacy Coach
Hughes Science
Iacono Social Studies
Irwin Language Arts
Jacobson Science
Jasper Math
Jens, Jane Language Arts
Johns Deans’/Clinic Secretary
Johnson Math
Jones Math
Keating Math
Kekic Social Studies
Kemp Nurse
Kisch Academy Specialist
Knolhoff Science
Krupp Speech
Langholm Psychologist
LeFevre ROTC
Leipert Science
Lindemann 2D Art
Line Social Studies
Lopez Spanish
Loverich  English
Lyons Technical Support
Manning Math
Marsh Fashion
Mattice Business Ed
Mattingly Music
McCaffrey EBD
McKee Math
McKenzie Parking Attendant 
Michling Social Studies
Miles ROTC
A. Miller Clerk Th-F
M. Miller Gifted
Moseley IT
Moseley Guidance H-O 11th,12th
Mullen Language Arts
Murray  Social Studies
Nadeau PE
Nicholson Mental Health
Nunez English
G. O’Brien ESE
Q. O’Brien Social Studies
Ottenstein ASL
Owens Clerk M-W
C. Parker ESE
D. Parker Language Arts
Parrott EBD
Patterson Math / Science
Patterson Guidance 
Peaver Dean
Phelps Principal
Porter Math
Prakash Science
Ramsay Guidance 
Reagan Science
Reynolds Language Arts
Richards Guidance
Richardson Assistant Principal
Roberts ESE ParaPro
Rodriguez HOPE/PE
Rogge Math
Roughan Registrar
Rustici Math
Scott Science
Sepesi Language Arts
B. Smith, Math
S. Smith Media Specialist
Snyder Social Studies
Sowers Dean 
Stephens Science
Sterling Guidance P-Z, 11th,12th
Stone Math
Sutherland Language Arts
Sutherland Media Center PARApro
Symonette Math
Tax Art
Ja. Teuscher Social Studies
Je. Teuscher Physical Education
Treaster Guidance 
Tugya Science
Van Arsdale Social Studies
Vann Athletic Trainer
Walker Language Arts
Walsh EBD PARApro
Warren AP Psychology
Weathersbee Social Studies 
A. Williamson ESE
L. Williamson Math
Wilson English
Windle Athletic Director
Wolfe Science
Young Front Desk/Office Asst.